• African Student Association
    Adviser: Delawese Fulton
    Tentatively Meet on Tuesdays or Thursdays in rm. 2506

    Black Student Union (BSU)
    Advisers: Taylor Braxton/Tania Collins
    Meet on Tuesdays in rm. 522

    Chamber Ensemble
    Adviser: Bill Holmes
    Meet in Band room (rm. 1332)
    Auditions are in January, schedule is established once groups are set

    Chess Club
    Adviser: Kevin Alston
    In the cafeteria during lunch

    Chick Fil A Leadership Academy
    Adviser: Sonya Meeks
    Meet on 4th Thursday in rm. 1617

    Dance Company
    Adviser: Adriene Vaglio
    Meet on Tuesdays 2:30-4pm in rm. 1316 / Dance Room

    DECA
    Adviser: Hank Cox
    Meet on 1st Thursday each month after school (2:30 - 3:30pm) in rm. 506

    Dungeons and Dragons Club (D&D Club)
    Adviser: Jennifer Koch
    Meet on Thursdays after school in the Learning Commons

    Family, Career and Community Leaders of America (FCCLA)
    Advisers: Joyce Ellis, Kia Bradsher, & Alyssa Strayhorn
    Meet in rm. 610

    Future Christian Athletes (FCA)
    Adviser: Tyler Brown
    Meet on Thursdays at 6:45-7:15am in Learning Commons 

    Future Farmers of America (FFA)
    Adviser: Mary Beasley & Amanda Lunsford
    Chapter meets one Thursday a month 2:30-3:30pm in rm. 516

    Game Club (Video Game)
    Adviser: James Hardee
    Meets on Tuesdays in rm. 2615

    Golden Legacy (step team)
    Adviser: Dwykeshia Doughty
    Meets on Tuesday and Thursday 2:45-4:45pm in rm. 1622 

    Gospel Choir
    Advisers: Dwykeshia Doughty and Amy King
    Meets in Spring; only Thursday 2x month 2:30-4pm in rm. 1330/chorus room

    Hispanic Student Association
    Advisers: Kelsey Dominguez, Suzanne Macaulay Vargas
    Meets one Thursday afterschool a month, and then Tuesdays and Thursdays when we start rehearsing for our show in the spring in rm. 3411

    Jazz Ensemble
    Adviser: Bill Holmes
    Auditions are in November, rehearse Mon-Thurs until 5pm in band room, rm. 1332

    Key Club, a service club
    Adviser: Devin Woodward
    Meets in rm. 604

    K'dale Allegiance (GSA)
    Advisers: Amber Batchelor, Charlene Dotson, Kathy Staley
    Meets on Thursdays in rm. 2509 (until Batchelor returns from maternity leave)
    Twitter, Remind: text 81010 "a6d6h9"

    Kings and Queens
    Advisers: Kevin Alston, Leon Parker, Darryl Postley
    Meets weekly in rm. 502, rm. 504, rm. 512

    Link Crew
    Adviser: Jessica Holmes
    Meets during lunch as needed in Design Thinking Lab

    Marching Knights
    Adviser: Bill Holmes
    Placements are done over the summer, competitve season is July 22-Nov 2, practice Tues-Thurs until 6pm in band room/rm. 1332

    Musical Pit Orchestra
    Adviser: Bill Holmes
    Auditions are in January, practice schedule will be announced with the musical schedule in band room/rm. 1332

    National Art Honors Society
    Advisers: Karrie Matias and Aaron Steele

    National Honor Society
    Adviser: Megan Giunco ("G")
    Applications go out in September. Mmebership is based on acceptance. Only for 11th and 12th grade.
    Meets in Learning Commons

    NC Enviorothon 
    Adviser: Sanjana Sharma
    Meets on Thursdays afterschool (possibly also Mondays before school) in rm. 1612

    Ping Pong Club
    Adviser: Keli Su
    Meets on Thursdays in Gym Lobby

    Student Governement Association
    Adviser: Tania Collins, Relonda Richard, Sonia Meeks, Emily Vines, Mrs. Evans
    Biweekly on Tuesdays (more around events, like prom) in rm. 2522

    Taichi Club
    Adviser: Keli Su
    Meets on Tuesdays in rm. 3407 (trailer)

    Theatre/ITS Troupe 7149
    Adviser: Matthew Clay Raines
    Meets in Theater/rm. 1306